Kuzhine & Receta | Receta Gatimi

Njeriu 256 Vjeçar Që Konsumonte Rregullisht 1 Gotë Verë Të Kuqe Në Ditë U Martua 23 Herë Dhe Ishte Babai i 200 Fëmijëve

Ai njihet si njeriu që jetoi më gjatë në historinë e njerëzimit. Bëhet fjalë për Li Ching Yuen, i cili lindi në vitin 1677, dhe i dha lamtumirë kësaj bote në vitin Read More »

A E Dini Se? Çfarë Pësojnë Gratë Kur Hanë Çokollatë?

A e dini se? Çfarë pësojnë gratë kur hanë çokollatë? Sipas psikologes Su Right. Çokollata përmban fenylethylamin e cila mund të rrisë nivelet e endorphinsi (substanca përgjegjës për ndjenjën e kënaqësisë) në Read More »

A E Dini Se? Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Ju Hani Katër Vezë Të Ziera Në Javë?

A E Dini Se? Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Ju Hani Katër Vezë Të Ziera Në Javë? Për shkak se ka shumë informacione që ne dëgjojmë në lidhje me nëse duhet të Read More »

Tortë Me Mëlçi Viçi.

  Një antipastë që do t’ju hapi oreksin në këto ditë të ftohta dimërore. Tortë me mëlçi viçi të freskët me shije hudhre. Provojini recetat e sugjeruara dhe do të mbeteni shumë Read More »

Cila Nga Këto Banane Janë Zgjedhja Më E Mirë Për Shëndetin;

A keni menduar ndonjëherë se sa të jetë e pjekur banania që do zgjedhim, për të marrë përfitimet maksimale në aspektin e shëndetit në sistemin e tretjes? Sipas rezultateve të hulumtimit shkencor Read More »

Mish Qengji I Zier Në Tenxhere Presioni (Mish Bidoni)

Pregatini për miqtë tuaj këtë pjatë shumë të shijshme… Mish bidoni në kushtet shtëpiake. Gatuajeni këtë recetë shumë të thjeshtë hap pas hapi të sugjeruar nga ne dhe shijoni mishin e qengjit Read More »

Supë Me Mëlçi Qengji (Magjirica Greke)

Një supë e shijshme me aromë erëzash të freskëta, plot me proteina për të mëdhenj dhe të vegjël… PËRBËRËSIT Për 7-8 persona: 1 mëlci qengji (rreth 1 kg) dhe zorrët që i Read More »

Sardele Axhuge (Anchovy) Të Marinuara Në Uthull Dhe Vaj Ulliri

Sardelet e marinuara janë një meze e shkëlqyer, që pregatitet pothuajse në të gjitha kuzhinat e bregdetit Shqiptar dhe mund të konsumohen gjatë gjithë vitit të shoqëruara me një gotë verë të Read More »

Lëngu I Boronicave Ilaç I Përkryer Kundër Shumë Sëmundjeve

Frutat e kësaj bime, origjina e së cilës është në Ameriken Veriore, e cila në formën e egër rritet në tokën me lagështi të moderuar të pyjeve gjetherënëse të ahut, përmban acide Read More »

Tabuli (Tabbouleh Salad) Sallatë Libaneze Me Majdanoz

Një sallatë shumë e shijshme dhe shumë aromatike, me një shije delikate, e përsosur për të shoqëruar mishra dhe ushqim kryesor për mbrëmjet e nxehta të verës me një gotë verë të Read More »

 

Njeriu 256 Vjeçar Që Konsumonte Rregullisht 1 Gotë Verë Të Kuqe Në Ditë U Martua 23 Herë Dhe Ishte Babai i 200 Fëmijëve

250 vjec

Ai njihet si njeriu që jetoi më gjatë në historinë e njerëzimit. Bëhet fjalë për Li Ching Yuen, i cili lindi në vitin 1677, dhe i dha lamtumirë kësaj bote në vitin 1933 duke jetuar plot 256 vite. Sipas një

A E Dini Se? Çfarë Pësojnë Gratë Kur Hanë Çokollatë?

STUDIM

A e dini se? Çfarë pësojnë gratë kur hanë çokollatë? Sipas psikologes Su Right. Çokollata përmban fenylethylamin e cila mund të rrisë nivelet e endorphinsi (substanca përgjegjës për ndjenjën e kënaqësisë) në tru, dhe kafeina ka një efekt të njëjtë

A E Dini Se? Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Ju Hani Katër Vezë Të Ziera Në Javë?

VEZE TE ZIERA

A E Dini Se? Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Ju Hani Katër Vezë Të Ziera Në Javë? Për shkak se ka shumë informacione që ne dëgjojmë në lidhje me nëse duhet të hamë vezët apo jo, nesë ato ndikojnë ne

Tortë Me Mëlçi Viçi.

IMG_6116

  Një antipastë që do t’ju hapi oreksin në këto ditë të ftohta dimërore. Tortë me mëlçi viçi të freskët me shije hudhre. Provojini recetat e sugjeruara dhe do të mbeteni shumë të kënaqur. PËRBËRËSIT ½ kg mëlçi viçi të

Cila Nga Këto Banane Janë Zgjedhja Më E Mirë Për Shëndetin;

banane

A keni menduar ndonjëherë se sa të jetë e pjekur banania që do zgjedhim, për të marrë përfitimet maksimale në aspektin e shëndetit në sistemin e tretjes? Sipas rezultateve të hulumtimit shkencor japonez tregon si në vijim: Bananet shumë të

Mish Qengji I Zier Në Tenxhere Presioni (Mish Bidoni)

qengji 5

Pregatini për miqtë tuaj këtë pjatë shumë të shijshme… Mish bidoni në kushtet shtëpiake. Gatuajeni këtë recetë shumë të thjeshtë hap pas hapi të sugjeruar nga ne dhe shijoni mishin e qengjit të butë dhe me një aromë të vecantë.

Supë Me Mëlçi Qengji (Magjirica Greke)

supe 2

Një supë e shijshme me aromë erëzash të freskëta, plot me proteina për të mëdhenj dhe të vegjël… PËRBËRËSIT Për 7-8 persona: 1 mëlci qengji (rreth 1 kg) dhe zorrët që i takojnë, 2 tufa qepë, të grira, 1/2 tufë

Sardele Axhuge (Anchovy) Të Marinuara Në Uthull Dhe Vaj Ulliri

sardele 6

Sardelet e marinuara janë një meze e shkëlqyer, që pregatitet pothuajse në të gjitha kuzhinat e bregdetit Shqiptar dhe mund të konsumohen gjatë gjithë vitit të shoqëruara me një gotë verë të bardhë… PËRBËRËSIT 1 kg sardele axhuge, 3 thelbinj

Lëngu I Boronicave Ilaç I Përkryer Kundër Shumë Sëmundjeve

boronica

Frutat e kësaj bime, origjina e së cilës është në Ameriken Veriore, e cila në formën e egër rritet në tokën me lagështi të moderuar të pyjeve gjetherënëse të ahut, përmban acide organike, veçanërisht të mollës dhe të limonit, pastaj

Tabuli (Tabbouleh Salad) Sallatë Libaneze Me Majdanoz

tabuli 3

Një sallatë shumë e shijshme dhe shumë aromatike, me një shije delikate, e përsosur për të shoqëruar mishra dhe ushqim kryesor për mbrëmjet e nxehta të verës me një gotë verë të bardhë të ftohtë dhe jo vetëm. PËRBËRËSIT Për